Silahlı Özel Güvenlik Yenileme Eğitimi5188 sayılı Özel Güvenlik Kanunu uyarınca, iki farklı özel güvenlik pozisyonu bulunmaktadır. Silahsız ve Silahlı özel güvenlik görevlisi olabilirsiniz. Silahlı özel güvenlik görevlisinin silahlı kimlik bitiş süresine en az 6 ay, en fazla 1 yıl kalana kadar alabileceği yenileme eğitimidir. Bu eğitimde amaç, daha önce öğrenilmiş olan bilgilerin tazelenmesidir. Toplamda 60 saatlik bir eğitim süresi belirlenmektedir. 60 saatlik eğitim, sadece silahlı özel güvenlik olmuş ve kartlarının kullanım süresine 1 seneden daha az kalmış kişiler tarafından alınabilir. 2004 yılında yürürlüğe sokulan 5188 Sayılı Özel Güvenlik Kanunu’na göre kamu güvenliğini tamamlayıcı özel güvenlik hizmetlerinin sunulmasına ilişkin maddeler özel güvenlik adaylarının iyi bilmesi, öğrenmesi ve uygulaması önemlidir. Metin 1 VIP Özel Güvenlik olarak biz de tüm özel güvenlik adayı kursiyerimize hem mevzuat hem de diğer tüm gerekli eğitimleri, uzman kadromuz eşliğinde ve itina ile vermekteyiz.


Kimler Silahlı Özel Güvenlik Yenileme Eğitimi İçin Başvuruda Bulunabilir?


Yukarıda da açıkladığımız üzere, silahlı özel güvenlik yenileme eğitimlerine sadece daha önceden silahlı özel güvenlik kimlik kartı alanlar katılabilirler. Siz de Özel Güvenlik mesleğini icra etmek istiyorsanız bizimle iletişime geçebilir ve destek alabiliriniz. İletişim sayfamızda bulunan iletişim yöntemlerini kullanarak bize ulaşabilirsiniz.


Silahlı Temel Eğitim Dersleri ve Saatleri


DERS ADI

DERS SAATİ

Özel Güvenlik Hukuku ve Kişi Hakları

10 Saat

Güvenlik Tedbirleri

10 Saat

Etkili İletişim

8 Saat

Temel İlkyardım

4 Saat

Kalabalık Yönetimi

4 Saat

Kişi Koruma

4 Saat

Yangın Güvenliği ve Tabi Felaketlerde Müdahale Tarzı

4 Saat

Güvenlik Sistem ve Cihazları

3 Saat

Genel Kollukla İlişkiler

2 Saat

Uyuşturucu Madde Bilgileri

1 Saat

Silah Bilgisi ve Atış

10 Saat

TOPLAM

60 SAAT


Tabloda görmüş olduğunuz derslerin tamamı 60 saatlik bir eğitim için hazırlanmıştır. Uzman eğitmenlerimiz aracılığıyla alacağınız eğitimin temel amacı ise daha önceden edinilen bilgilerin ve tecrübelerin hatırlatılmasıdır. Bu eğitimin tamamı teorik eğitimden oluşmaktadır. Silahlı özel güvenlik yenileme eğitiminde geçme – kalma gibi durumlar söz konusu değildir. Amaç bilgi sınamak değil bilgi tazelemektir.


Silahlı Özel Güvenlik Eğitimi Ne Zaman Alınmalıdır?


Daha önceden silahsız özel güvenlik sertifikanız ya da kimlik kartınız varsa, kimliğinizin süresinin dolmasına 6 ay ile 1 yıl kalmışsa yenileme işlemlerine başlamanızda yarar bulunmaktadır. Özellikle 6 aydan daha süresi kalmış kimlik kartına sahip olan özel güvenlik görevlileri için kurs dönemlerine bağlı olarak sorunlar baş gösterebilir. Bu açıdan geçerlilik süresine en fazla 6 ay kala yenileme işlemlerini başlatmak üzere kursiyerlerimizi bekliyoruz. 60 saatlik eğitimin 55 saati teorik, 5 saati de pratik olarak kursiyerlere verilecektir. “Silah Bilgisi ve Atış” dersi 5 saat teorik olarak işlenecek olup 5 saatlik de poligonda atış eğitimi içerir. Atışlar için de geçme – kalma durumları söz konusu olmamaktadır.


Silahlı Yenileme Eğitim İçin İstenen Belgeler


  1. T.C. Kimlik Kartı / Nüfus Cüzdanı Fotokopisi (Arkalı Önlü – 1 Adet)
  2. 2 Adet Biyometrik Fotoğraf
  3. İkametgâh (E-Devlet üzerinden edinilebilir)
  4. Silahlı Özel Güvenlik Kimlik Kartı Fotokopisi