Özel Güvenlik Silahlı Temel Eğitimi5188 sayılı Özel Güvenlik Kanunu uyarınca, iki farklı özel güvenlik pozisyonu bulunmaktadır. Silahsız ve Silahlı özel güvenlik görevlisi olabilirsin. Silahlı Özel Güvenlik Görevlisi olmak isteyen adayların en az lise mezunu olması ve 21 yaşını doldurarak 22 yaşından gün almış olması şartları aranır. 2004 yılında yürürlüğe sokulan 5188 Sayılı Özel Güvenlik Kanunu’na göre kamu güvenliğini tamamlayıcı özel güvenlik hizmetlerinin sunulmasına ilişkin maddeler özel güvenlik adaylarının iyi bilmesi, öğrenmesi ve uygulaması önemlidir. Metin 1 VIP Özel Güvenlik olarak biz de tüm özel güvenlik adayı kursiyerimize hem mevzuat hem de diğer tüm gerekli eğitimleri, uzman kadromuz eşliğinde ve itina ile vermekteyiz.


Kimler Silahlı Özel Güvenlik Sertifikası İçin Başvuruda Bulunabilir?


21 yaşını doldurmuş olan ve “Silahlı Özel Güvenlik Olur” sağlık raporu sunan herkes Metin 1 VIP Özel Güvenlik Eğitimine başvuruda bulunabilir. Siz de Özel Güvenlik mesleğini icra etmek istiyorsanız bizimle iletişime geçebilir ve destek alabiliriniz. İletişim sayfamızda bulunan iletişim yöntemlerini kullanarak bize ulaşabilirsiniz.


Silahsız Temel Eğitim Dersleri ve Saatleri

DERS ADI

DERS SAATİ

Özel Güvenlik Hukuku ve Kişi Hakları

20 Saat

Güvenlik Tedbirleri

20 Saat

Etkili İletişim

12 Saat

Temel İlkyardım

10 Saat

Kalabalık Yönetimi

10 Saat

Kişi Koruma

9 Saat

Yangın Güvenliği ve Tabi Felaketlerde Müdahale Tarzı

8 Saat

Güvenlik Sistem ve Cihazları

5 Saat

Genel Kollukla İlişkiler

4 Saat

Uyuşturucu Madde Bilgileri

2 Saat

Silah Bilgisi ve Atış

20 Saat

TOPLAM

120 SAAT

Tabloda belirtilen dersler uzman eğitmenlerimizce toplam 120 saatlik temel teorik ve pratik eğitimlerden oluşmaktadır. Son satırda gördüğünüz Silah Bilgisi ve Atış dersinin 15 saati kurum içindeki özel alanlarda işlenecek olup; temel silah tanıtımları, silah muhafazası, kullanım bilgileri, şarjör doldurma, nişan alma gibi silah tanıma eğitimlerinden oluşur.


Silahla Atış Eğitimi


20 Saatlik “Silah Bilgisi ve Atış” eğitiminin 5 saatlik bölümü, teorik bilgiler yerine gerçek poligon ortamında uygulamalı şekilde silah atışları şeklinde kursiyerlerimize verilir. Özel güvenlik kursiyerlerimiz 15 metreden hedefe 25 adet silah atışı gerçekleştirir. Bu eğitimden başarılı sayılabilmeniz için de 25 atıştan en az 15 başarılı atış gerçekleştirmiş olmanız beklenir.


Silahsız Temel Eğitim İçin İstenen Belgeler


  1. T.C. Kimlik Kartı / Nüfus Cüzdanı Fotokopisi (Arkalı Önlü – 1 Adet)
  2. 2 Adet Biyometrik Fotoğraf
  3. İkametgâh (E-Devlet üzerinden edinilebilir)
  4. Diploma (En Az Lise seviyesinde)
  5. Tam teşekküllü devlet hastanesinden alınacak olan Aday Sağlık Raporunda “Silahlı Özel Güvenlik Görevlisi Olur” ibaresi bulunmalıdır.*

Not (*): Sağlık raporu almadan önce mutlaka 0 501 349 10 10 ya da 0 266 244 00 44 numaralı hatlardan bize ulaşın. Yanlış veya eksik sağlık raporu aldığınızda zaman ve ücret kaybı yaşayabilirsiniz.