Kursiyer Tabanca Sınav Atışları


Silahlı güvenlik silah atışı nasıl yapılır? Silahlı atış yapılırken nelere dikkat edilmesi gerekir? Bu sorular ve bunlara benzer sorular kursiyerlerimizin en fazla sordukları sorular arasında. Biz de Metin 1 VIP Özel Güvenlik olarak bu sorulara yanıt vermek ve Silah sınav atışları ile ilgili genel bilgileri sizlere sunmak istiyoruz.

Silah eğitim atışları ile silah sınav atışları kursiyerlerimizce karıştırılabiliyor. Eğer eğitim atışları ile ilgili bilgiler arıyorsanız lütfen Kursiyer Tabanca Eğitimi ve Atışları isimli yazımızı okuyun. Biz bu bilgilendirme yazımızda Özel Güvenlik Sınav Atışları konusunu inceleyeceğiz.Özel Güvenlik Silah Sınav Atışları Nasıl Yapılır?


Silahlı özel güvenlik görevlisi olmak isteyen adaylarımızın bilmeleri gereken en önemli nokta yazılı sınavın tek başına silahlı özel güvenlik sertifikası almak için yeterli olmayacağıdır. Silahlı özel güvenlik sertifikası almak için mutlaka özel güvenlik silah sınav atışlarında başarılı olmanız da gerekir. Mümkün olduğu kadar hedefe isabet ettirmek puan ortalamanızı arttıracaktır.


Sınava katılım sağlamadan önce Metin 1 VIP Özel Güvenlik’ten sınav giriş belgenizi almanız gerekir. Sınav tarihi, atış poligonu, adresi ve atış saati sınav giriş belgesinde belirtilmiş olacaktır. Atışın yapılacağı gün ve saatte poligonda hazır bulunmanız önemlidir. Sonrasında Metin 1 VIP Özel Güvenlik yetkilileri size atış kağıdınızı doldurtur ve 5 adet mermi teslim eder. Sınavda atış yapacağını hedefle birlikte poligona girer, atış amirlerinin komutlarına uyarak atışlarınızı gerçekleştirirsiniz.


Atışlarda dikkat edilecek husus ise hedefte bulunan insan siluetini gözetmeniz ve vurmanızdır. Kâğıtta bulunan dış beyaz alanlara isabet alan atışlar geçerli bir atış olmadığından başarılı sayılmazlar. Hedefteki her başarılı atış size 10 puan kazandıracaktır. 5 atışı da vurmanız durumunda 50 puan alacaksınız.Özel Güvenlik Silah Sınav Atışlarında Nelere Dikkat Edilmeli?


  1. Silah atış sınavında olabildiğince rahat olmalısınız. Nişan alırken kollarınızı gereğinden fazla germemeli, çok da gevşek bırakmamalısınız.
  2. Rahat duruş yöntemini kullanmalısınız. Bacaklarınız omuz hizasında açık olduğunda rahat bir atış sağlayabilirsiniz.
  3. Hedefe nişan alırken gez – göz – arpacık tekniğini iyi uygulamalısınız. Metin 1 VIP Özel Güvenlik kurumunda uzman eğitmenimiz bu temel eğitimi sizlere sunacaktır.
  4. Tabancanın tetiğini hızlıca ezmek yerine yavaşça ezerek atışı yapmalısınız. Bu atışı işaret parmağınızın ilk boğumu olan etli alanla yapmalısınız.
  5. Tetiği çekmeden önce derin bir nefes almalısınız. Böylece hedefe odaklanabilirsiniz. Aldığınız nefesin üçte ikisini vererek tetik düşürmek için uygun fırsatı sağlamış olursunuz. Zamanı kaçırırsanız elleriniz titreyebilir ve kollarınız boşalabilir.

Özel Güvenlik Silah Sınav Atışlarında Neler Yapılmamalıdır?


  1. Stres, heyecan gibi duygular kasların gerilmesine ya da tersine sertleşmesine neden olabilir. Bu nedenle de heyecanınızı yenmeniz gerekmektedir. Atış kaçıran pek çok adayın mustarip olduğu sorun budur.
  2. Atışlarınızı atış amirinin komutlarına uyarak yapmanız hem ortamda bulunanların sağlığı hem de çevre sağlığı açısından önemlidir. Aksi durumda bir kazaya sebebiyet verebilirsiniz. Bu nedenle de kesinlikle atış amirinin komutlarına kulak kabartmalısınız.
  3. Atış gününden önce güzelce dinlenmeyi ihmal etmeyin. Gözlerinizi olabildiğince dinlendirin.

Silah atış sınavı ve silah bilgisi gibi merak ettiğiniz tüm konuları İLETİŞİM sayfamızda buluna iletişim bilgileri üzerinden bizlere sorabilirsiniz.