Kimlik İçin Gerekli Belgeler


Özel güvenlik görevlilerinin kimlik kart başvurusu işlemleri e-devlet ile yapılan entegrasyon kapsamında www.turkiye.gov.tr üzerinden yapılabilmektedir. E-devlet kapısı üzerinden başvuru yapabilmek için öncelikle telefonunuzun ve e-posta bilgilerinizin e-devlet kapısı kapsamında bulunması ve onaylanmış olmasın gerekmektedir.


www.turkiye.gov.tr adresinize T.C. kimlik numaranız ve e-devlet kapısı şifreniz ile giriş yaptıktan sonra arama kısmına “Özel güvenlik” ibaresi yazarak “Özel Güvenlik Görevlisi Kimlik Kartı Başvuruları Emniyet Genel Müdürlüğü” seçeneğine tıklayın.


E-Devlet Üzerinden Özel Güvenlik Kimlik Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?


Önemli not: Son bir yıl içinde sağlık raporu aldıysanız ve bu rapor sistemde görünür durumda ise e-devlet üzerinden işlemlerinize devam edebilirsiniz. Eğer sağlık raporunu almadıysanız, işlemler öncesinde tam teşekküllü bir devlet hastanesinden sağlık raporu almalısınız.


E-Devlet kapısı üzerinden adayların kimlik başvurusu yapabilmeleri için sisteme yukarıda izah edilen şekilde girmeleri gerekmektedir. TEMEL başvuru yapan adayların vergi dairesine ve Halkbank’a harç ücretlerini ödemiş olmaları gerekmektedir Yenileme başvurusu yaptıysanız Halkbank’a harç ücretini yatırmış olmanız yeterlidir. Şimdi adım adım ilerleyerek başvurunun nasıl yapılacağını görelim.


Adım 1

E-devlet sistemine giriş yapmanızın ardından arama bölümüne “özel güvenlik” yazın. Arama önerileri bölümündeki “Özel Güvenlik Görevlisi Kimlik Kartı Başvuruları Emniyet Genel Müdürlüğü” linkine tıklayın.Adım 2

Karşınıza çıkan panel “Özel Güvenlik Kimlik Kartı Başvuruları” panelidir. Sağ üstte bulunan “Yeni Başvuru” butonuna tıklayarak devam edin. İşlemlerinizin çoğunu bu panelden yapmanız gerekecek. Sisteme kayıtlı olan ikamet adresiniz görünecektir. “Başvuru ve İletişim Bilgileri” bölümünde kolluk biriminiz sorulmaktadır. Yaşadığınız yer hangi kolluk biriminde ise onu seçmeniz gerekiyor. Polis ya da Jandarma seçildikten sonra “Kimlik Teslimi Adres Bilgileri” bölümünde “Adres Tipi” seçmelisiniz. İkamet adresinizi seçebileceğiniz gibi farklı bir adresi de seçebilirsiniz. “Kimlik Tipi” verisini Silahlı ya da silahsız seçmenizin ardından “Veriliş Nedeni” bölümünü doldurmalısınız. “İlk müracaat, Yenileme eğitimi ve Kimlik türü değişikliği” seçeneklerinden birini seçerek işleminize devam edebilirsiniz.

Adım 3

Son olarak bu sayfada imza bölümüne 1 megabyte’dan büyük olmayan bir imza görseli eklemelisiniz. İmza görselinin kabul edilmesi halinde imza görselinin yanında yeşil bir onay tiki göreceksiniz. Devam edebilirsiniz. Eğer kabul edilmemişse sağ alttaki dosyayı sil seçeneğini kullanarak dosyanızı silin ve yeniden deneyin.Adım 4

Yeni karşınıza gelen sayfada sağlık raporu ve adli sicil kaydı gibi belgelerinizi kontrol etmeniz istenecek. Eğer yenileme yapıyorsanız sistem bu alanları size göstermeyecektir. Devam et betonu ile devam edip işleminizi tamamlayabilirsiniz.


Parmak izi ve diğer istenenler bulunamadığında

Sistem size ait parmak izini ya da diploma bilgilerinizi bulamazsa fiziki başvuru yapmanız gerekecektir. Size en yakın özel güvenlik şube birimine (Balıkesir için Balıkesir Emniyet Müdürlüğü) fiziki olarak evraklarınızı bırakmanız istenecektir. 


e-Devlet Sistemi Çalışmadığında 

Temel Silahlı ve Silahsız Başvurularda İstenen Belgeler


 1. Başvuru Dilekçesi (Valilikten havale edilecek)
 2. Özel Güvenlik Eğitim Sertifikasının Aslı ve Fotokopisi
 3. Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 4. Güvenlik Soruşturması Arşiv Araştırma Formu (İsteğe Bağlı)
 5. Sağlık Raporu Aslı
 6. Sabıka Kaydı Belgesi (Resmi Kuruma) (İsteğe Bağlı)
 7. Son mezun olunan okula ait diploma aslı ve fotokopisi
 8. Vergi dairesine ödenen özel güvenlik ruhsat harcının makbuzu
 9. Türkiye Halk Bankası Opera Şubesine Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı adına ödenen kimlik kartı ücreti dekontu
 10. 2 adet biyometrik fotoğraf

Silah ve Silahsız Yenileme Başvurularında İstenen Belgeler


 1. Başvuru Dilekçesi (Valilikten havale edilecek)
 2. Özel Güvenlik Eğitim Sertifikasının Aslı ve Fotokopisi
 3. Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 4. Güvenlik Soruşturması Arşiv Araştırma Formu (İsteğe Bağlı)
 5. Sabıka Kaydı Belgesi (Resmi Kuruma) (İsteğe Bağlı)
 6. Son mezun olunan okula ait diploma aslı ve fotokopisi
 7. Türkiye Halk Bankası Opera Şubesine Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı adına ödenen kimlik kartı ücreti dekontu
 8. 2 adet biyometrik fotoğraf